





























Jednym z istotnych założeń Projektu 5 zmysłów. Tabu, było nagłośnienie spraw dotychczas przemilczanych, tematach i historiach osób niepełnosprawnych, które do tej pory nie gościły w mediach. Starannie zbieraliśmy materiał, słuchaliśmy i notowaliśmy. Teraz czas na prawdziwe oddanie głosu!
Pojawialiśmy się w Telewizji WTK, w Radio Merkury, Emaus i Trójce, pojawialiśmy się na łamach Gazety Wyborczej, IKS-ów… A poszczególne informacje pokazywały się w znacznie większym gronie mediów.
Tak naprawdę dopiero teraz startujemy z rozgłosem, poszczególne etapy projektu chętnie Wam referowaliśmy kolejne warsztaty. Tymczasem wystawa, to jakim echem odbije się w świadomości społecznej, zależy od nas wszystkich, od tego, jak bardzo zaangażujemy się w proces wyrównywania szans.
Nie boimy się mówić, i Wy się nie bójcie! Walczymy o lepsze dziś, jutro i kolejne lata!
Urząd Miasta Poznań, 29 listopada, 18:00/ Dobra i Wino, 19:30
Tego jeszcze nie grali! Nikt nie mówił, w mediach milczano. Prawdziwe historie osób niepełnosprawnych, ich marzenia i problemy.
Na Wystawie Finałowej znajdziecie cykle fotografii, mini-reportaże, słuchowiska oraz dwa filmy krótkometrażowe. Wszystkie prezentowane materiały powstały podczas warsztatów prowadzonych przez dziennikarzy, fotografów, innej maści artystów. Pod ich kierunkiem uczestnicy wytworzyli niepowtarzalne dzieła, osadzone bardzo blisko codzienności. A jaka jest ta codzienność osób niepełnosprawnych? Jak odbierają życie społeczne, jak w nim uczestniczą?
Zobaczcie na własne oczy, usłyszcie na własne uszy! Nie boimy się mówić
Małgorzata Borowska – trenerka antydyskryminacyjna i dziennikarka. Przez cztery lata pracowała w Polskim Radiu Pomorza i Kujaw w Bydgoszczy. Dziś pisze teksty do Wysokich Obcasów i Dużego Formatu – Magazynu Reporterów Gazety Wyborczej.
Pracuje w Instytucie Reportażu: koordynuje prace wydawnictwa Dowody na Istnienie, jest członkinią Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej.
Do wernisażu w Urzędzie Miasta Poznania pozostały ledwie dwa tygodnie. Wybór prac, jakiego dokonały Paulina Skorupska oraz Zuzanna Maria Głowacka, obfituje w relacje dotyczące sposobu odbioru świata, o którym osoby zdrowe często zapominają. Obok fotografii znajdą się tam reportaże, nagrania dźwiękowe oraz filmy wykonane przez uczestników warsztatów Projektu 5 zmysłów. Tabu.
Na pierwszą część wernisażu zapraszamy do Urzędu Miasta, zaś od 19:30 spotkamy się w kawiarni-restauracji Dobra i Wino, gdzie odbędzie się druga część wystawy oraz poczęstunek.
Pamiętajcie, 29 listopada!
Wystawa, na którą mamy przyjemność Państwa zaprosić, jest zwieńczeniem warsztatów twórczych realizowanych w ramach Projektu 5 Zmysłów, adresowanych do osób niepełnosprawnych. W ich efekcie powstał inspirujący materiał wizualny, tekstowy i dźwiękowy. Przyglądając się mu, musieliśmy dokonać niełatwego wyboru, aż ostatecznie postanowiliśmy, że skupimy się po prostu na ludziach, których twarze i historie zostały zarejestrowane przez uczestników warsztatów oraz na nich samych.
Zobaczą więc Państwo tych, którzy fotografowali, pisali, rysowali, nagrywali, ale także tych, których chcieli w swoich pracach pokazać. Mamy nadzieję, że ta wystawa będzie świadectwem radości wynikającej z tego spotkania.
Spójrzmy im w oczy, poczytajmy, co piszą i posłuchajmy, co mają nam do powiedzenia. Spójrzmy ich oczami. I uczmy się od nich uważnej obserwacji.
tekst: Paulina Skorupska, kuratorka wystawy
29 listopada, Urząd Miasta Poznania, godzina 18. WYSTAWA FINAŁOWA PROJEKTU
Fragmenty audio, fotografie i reportaże uczestników warsztatów Projektu 5 zmysłów. Tabu ponownie okazują się prawdziwą skarbnicą cennego kruszcu opowieści. Zazwyczaj niesłyszalne, pomijane w medialnym dyskursie historie osób z niepełnosprawnością, które funkcjonują wśród niedotkniętych takimi ograniczeniami ludzi. Może zdarza się nam unikać ich spojrzeń, czasem odwracamy wzrok, udajemy głuchych na ich potrzeby.
Tymczasem nieustannie zaskakuje nas pogoda ducha, motywacja do codziennego pokonywania dodatkowych trudności, jaką nasi uczestnicy prezentują. Cudowne portrety, jakie wykonali pod okiem uznanych fotografów, słuchowiska nagrane przy pomocy dziennikarzy radiowych czy filmy stają się wspaniałą próbką możliwości, które czekają na odkrycie. Za każdym zdjęciem kryje się historia, każde słowo nabiera dodatkowej wagi. I są to opowieści przeróżne, od wspaniałych anegdot o grze w ping-ponga dźwiękowego do stawiających przykrą cenzurkę społecznych upokorzeń.
Oczywiście, artefakty zaprezentowane na Wystawie Finałowej są zapisem pewnego procesu, reprezentacją dużego problemu. TABU – o którym nie boimy się mówić.
Nad kształtem Wystawy czuwają Zuzanna Maria Głowacka oraz Paulina Skorupska.
(Jeśli chcecie pomóc – zgłaszajcie chęć drogą facebookową lub mailowo – promocja@5zmyslow.pl)
Po uczniach Liceum Ogólnokształcącego w Bolechowie oraz poznańskiego II LO, na warsztat do Radia Merkury Jerzy Łączny zabierze klasę dziennikarską V LO w Poznaniu. Już w środę, 16 listopada od 11!
Podobnie jak to wyglądało w poprzednich przypadkach, uczniowie spędzą w studio intensywne sześć godzin pod czujnym uchem Jerzego Łącznego, niewidomego dziennikarza Radia Merkury, który m. in. prowadzi audycję „Sygnały świata”, gdzie zaistnieją także wspomniani licealiści.
Poznanie warsztatu dziennikarza od nieco innej strony, spotkanie wokół tabu niepełnosprawności – tym samym Projekt 5 zmysłów. Tabu realizuje punkt kształcenia i uświadamiania młodzieży na problemy zamiatane zazwyczaj pod dywan. Jak zachowają się uczniowie, gdy zabraknie światło, a najbardziej intensywnym zmysłem stanie się słuch? O czym będą mówić?
Czekamy niecierpliwie na „Sygnały świata”. A ciekawych tego, jak przebiegały poprzednie kursy tychże zajęć zapraszamy do materiału WTK, w której Jerzy Łączny opowiadał o pierwszych wrażeniach z pracy z młodzieżą
Projekt 5 zmysłów. Tabu wystartował nieoficjalnie 19 września, warsztatami z Rafałem Jerzakiem, a wielkie otwarcie wypadło podczas spektaklu Teatru 21 w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu (współorganizatora!), w ramach cyklu Teatru Powszechnego.
Patrząc z perspektywy czasu, odbyło się już 19 dwu- lub trzydniowych warsztatów fotograficznych, radiowych oraz reporterskich wokół tematu Tabu. Mało tego, przeprowadziliśmy 7 szkoleń dla instruktorów placówek terapeutycznych z zakresu seksuologii, teatroterapii, muzykoterapii… Do tego dwa spektakle Teatru 21 w reż. Justyny Sobczyk oraz dwa kursy prelekcji dziennikarstwa radiowego dla licealistów prowadzone przez Jerzego Łącznego z Radia Merkury. To za nami – a co nas i Was czeka w listopadzie?
Przede wszystkim – Wielka Wystawa Finałowa. 29 listopada, Urząd Miasta Poznania, godzina 18. Zaprezentujemy prace uczestników warsztatów, w tym słuchowiska, fotografie, reportaże oraz dwa filmy.
Ale zanim finał, czekają nas nie mniej istotne warsztaty. Stanisław Tobis (Otwarte Drzwi), Grzegorz Dembiński (WTZ w Koninie) oraz Kamil Wnuk (WTZ Września) poprowadzą ostatnie spotkania z fotografią. Wanda Wasilewska zaprosi dzieci ze Swarzędza (ośrodek im. Leszka Grajka) na zajęcia radiowe, a Robert Rient (WTZ Konin) oraz Małgorzata Borowska (WTZ Kiekrz) napiszą wraz z uczestnikami reportaże.
Jedno jedyne szkolenie dla instruktorów odbędzie się 3 listopada w Murowanej Goślinie. Dominika Dopierała poprowadzi zajęcia dotyczące muzykoterapii.
Pracowita jesień projektowa. Wyjątkowy temat – TABU, wyjątkowi twórcy, wyjątkowi uczestnicy. Nie boimy się mówić!
25 października w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach, dziennikarka Programu Trzeciego Polskiego Radia, Kasia Stoparczyk, przeprowadziła warsztaty słuchowiskowe dla dzieci. Na nagraniach pojawiły się historie o byciu sową, o dźwiękowym ping-pongu (!) i cała masa niemieszczących się w głowach widzących osób rzeczy. Nie dziwimy się łzom wzruszenia.
Zdecydowanie warto posłuchać tych wypowiedzi. Zanim zostaną zaprezentowane na WWF (wystawa już 29 listopada!), można posłuchać niektórych w audycji „Zagadkowa niedziela”. Oprócz naszych dzielnych bohaterów z Owińsk, usłyszycie tam także o fotoplastikonie warszawskim – co dla niektórych może być nowością, a dla starszych sentymentalną podróżą w dziecinny świat obrazów. Serdecznie polecamy!
Materiał pojawił się na antenie Polskiego Radia Trójka w niedzielę, ale dla spóźnialskich albo chcących sobie powtórzyć, zapraszamy do ten link, pod którym możecie wysłuchać całej audycji.
Nie boimy się mówić!
Last but not least!
Szkolenie dla instruktorów, osób pracujących z niepełnosprawnymi oraz ludzi związanych z edukacją z dziedziny MUZYKOTERAPII. Dominika Dopierała, muzykoterapeutka (absolwentka Royal College of Music oraz Nordoff-Robbins Music Therapy Centre w Londynie) poprowadzi warsztat:
USŁYSZEĆ MOŻLIWOŚCI. Muzykoterapia w pracy z osobami z niepełnosprawnościami.
3 listopada, g. 16.00-19.00, Goślińskie Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych, WTZ w Murowanej Goślinie, ul. Mściszewska 10.
Udział w szkoleniu jest naturalnie bezpłatny. Zapisy na daniela@5zmyslow.pl
Zapraszamy! To już ostatnie szkolenie podczas tegorocznej edycji Projektu 5 zmysłów. Tabu
Projekt 5 zmysłów. Tabu przekroczył już półmetek i rozpędzony pędzi w stronę WWF – Wielkiej Wystawy Finałowej. Już 29 listopada w Urzędzie Miasta oraz … Tego jeszcze nie zdradzimy, ale musicie wiedzieć, że będzie to lokalizacja związana z Projektem.
Dwie lokalizacje, dwie części – wystawa naprawdę będzie duża. Sądząc po napływających do nas z warsztatów materiałach, wielka. I dlatego właśnie potrzebujemy Waszej pomocy! Sami możemy nie ogarnąć ogromu, bo jest nas ledwie czworo. Będziemy potrzebować pomocy przy rozniesieniu zaproszeń oraz montowaniu wystawy.
Jeśli więc pragniecie przyczynić się do zrobienia czegoś dobrego na rzecz integracji osób niepełnosprawnych, obalenia TABU – zapraszamy do współpracy. Gwarantujemy, że udział w Projekcie to coś więcej niż satysfakcja i nabycie doświadczenia. Kontakt pod adresem promocja@5zmyslow.pl albo przy pomocy Facebooka (profil Projekt 5 zmysłów)
Zróbmy to. Nie boimy się mówić
Wolontariusze – POMOŻECIE?
Fotoreporter i dziennikarz z Poznania.
Od 2004 publikował w wielu polskich tytułach prasowych. Współtwórca i redaktor wydawanego w latach 2006-2010 elektronicznego magazynu fotografii dokumentalnej „5klatek”. W latach 2007-2009 wykładowca fotodokumentu w Akademii Fotografii. Od 2007 roku fotoreporter, fotoedytor i szef działu foto Głosu Wielkopolskiego.
Ostatnio zajmuje się otrzymywaniem wyróżnień w konkursach – ostatnio II nagroda za fotoreportaż w kat. Życie Codzienne – BZ WBK Press Foto. Konstruuje książkę-album o Przystanku Woodstock.
Po przeprowadzonych warsztatach radiowych, Kasia Stoparczyk wzięła materiał do studia i zaprezentuje je już w niedzielę na antenie Polskiej Radia Trójka.
Podczas audycji „Zagadkowa niedziela”, 30 października od godziny 8:00 nastawiamy fale Trójki.
Koniecznie zajrzyjcie na naszą stronę z Galeriami. Oprócz relacji Marka Lapisa, znajdziecie tam dokumentację z warsztatów Alicji Jelińskiej i Marcina Mindykowskiego, parę bonusów….
W tym tygodniu działo się naprawdę wiele, od warsztatów, przez szkolenia do prelekcji Jerzego Łącznego z licealistami. Jest co oglądać, co wspominać i – to istotne dla Projektu – zaprezentować na wystawie finałowej.
Przypominamy: 29 LISTOPADA 2016 w URZĘDZIE MIASTA POZNANIA o godz. 18.
Do reportaży, słuchowisk i zdjęć uczestników nagrywamy audiodeskrypcję, słuch uzupełnimy językiem migowym – tak, aby każdy przybywający mógł doświadczyć 5 zmysłów. Tabu
Zapraszamy serdecznie!
Już po raz drugi podczas tej edycji Projektu 5 zmysłów gościliśmy u Weroniki Szymańskiej w Poranku WTK. Tym razem o przebiegu Projektu opowiedział koordynator ds. promocji, a gwiazdą poranka był Jerzy Łączny, prowadzący prelekcje dla licealistów.
O niewyobrażalnej dla zdrowych osób pracy niewidomego dziennikarza radiowego, o technologiach pomocniczych i przede wszystkim otwartej na dyskusję młodzieży, Jerzy mógłby mówić jeszcze długo. Aby dowiedzieć się, dlaczego w Radiu Merkury zgasło w poniedziałek światło, jak reagowali na tematy traumy oraz utratę zmysłu wzroku uczniowie II LO w Poznaniu, musicie posłuchać nagrania – wystarczy kliknąć tutaj.
Młodzież jest otwarta, ciekawa świata i nie przemilcza żadnych tematów. Świetni ludzie, którzy odpowiednio pokierowani, stanowić będą o naszym przyszłym życiu. Zetknięcie z pracującym w radiu niewidomym dziennikarzem to bardzo inspirujące doświadczenie. Jerzy Łączny spotka się jeszcze z dwoma grupami uczniów (ze szkoły w Bolechowie oraz poznańskiego XII LO). Razem nagrają słuchowiska, które zaprezentowane zostaną także na wystawie finałowej, 29. listopada.
ERRATA: W wypowiedzi koordynatora wkradły się niestety dwa błędy w wypowiedziach dotyczących szkoleń dla instruktorów. Szkolenie dotyczące seksualności poprowadzą Zuzanna Borowiak oraz Dominika… Bartoszak (nie Szymańska, przepraszamy za niewybaczalny błąd!). A 3 listopada widzimy się w Murowanej Goślinie, nie w Poznaniu. Zapisy oczywiście mailowo – daniela@5zmyslow.pl
Ostatnia szansa na to, by załapać się na darmowe szkolenia dla instruktorów.
Już dzisiaj: 26 października, g. 16.00-19.30, Fundacja im. dr Piotra Janaszka PODAJ DALEJ,
ul. Południowa 2A, Konin. Dostrzec i zrozumieć seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dyskusja i zajęcia praktyczne z udziałem seksuolożek: Zuzanny Borowiak oraz Dominiki Bartoszak
3 listopada zaś – last but not least – USŁYSZEĆ MOŻLIWOŚCI. Muzykoterapia w pracy z osobami z niepełnosprawnościami. Warsztaty prowadzone przez Dominikę Dopierałę. 16.00-19.00, Goślińskie Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych, WTZ w Murowanej Goślinie, ul. Mściszewska 10.
Zapisy mailowe przyjmuje daniela@5zmyslow.pl. Udział bezpłatny.
Zapraszamy raz jeszcze, na zajęciach znajdzie się zabłąkane miejsce dla niezbłąkanego wędrowca poszukującego wskazówek warsztatowych, terapeutycznych.
Do zobaczenia!
Ur. 1987. Dziennikarz prasowy i radiowy, krytyk filmowy. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz politologii na Uniwersytecie Gdańskim, a także studiów podyplomowych Szkoła Kina. Dziennikarstwo filmowe na Collegium Civitas.
W latach 2008–2013 stały współpracownik i publicysta „Polski Dziennika Bałtyckiego”, gdzie zajmował się tematyką kulturalną i społeczno-polityczną. Laureat Nagrody im. Eli Przewoźniak dla obiecującego młodego dziennikarza (2008). Od 2012 roku dziennikarz Radia Gdańsk, autor i współautor audycji filmowych. Od 2015 roku współpracownik Programu II Polskiego Radia. Autor relacji, recenzji, zapowiedzi, tekstów analityczno-problemowych, reportaży i przede wszystkim wywiadów – z artystami, intelektualistami, ekspertami, politykami. Publikował też m.in. w „Jazz Forum”, „EKRANach” i „Kinie”.
Współpracownik Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, w którym organizuje i prowadzi spotkania autorskie dotyczące polskiej muzyki rockowej.
Niektórzy z Was mogą już być myślami na długim weekendzie, a tymczasem Projekt 5 zmysłów odpala kolejne ognie warsztatów. Spójrzcie poniżej, same cuda!
22-23 października w Śremie Kamila Kobierzyńska pracowała nad „Zapiskami” z dziećmi ze Śremskiego Stowarzyszenia Rodzin Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół (Jasny Horyzont).
A co przed nami? Między innymi:
Przyznajcie sami, mnóstwo roboty! A to jeszcze i tak nie wszystko… Do zobaczenia, usłyszenia, napisania!
.
Już dziś na antenie naszego patrona medialnego, Telewizji WTK rozmowa z p. Jerzym Łącznym – niewidomym dziennikarzem Radio Merkury, który w poniedziałek rozpoczął pierwszy cykl prelekcji w wielkopolskich liceach. Uczniowie, przy pomocy profesjonalnych symulatorów, doświadczą tego, jak funkcjonuje osoba niewidoma. Razem z p. Łącznym, powędrowali także do radia, gdzie nagrywają własne słuchowisko na temat związany z TABU.
Prelekcje w pierwszej ze szkół wystartowały już 24 października w II LO w Poznaniu. W czwartek zawitają wraz z p. Łącznym do Bolechowa!
We wtorkowym Poranku WTK poznacie nasze pierwsze refleksje. Warto czuwać z samego rana, powinniśmy się pojawić na antenie w programie Weroniki Szymańskiej około godziny 8:45.
Do zobaczenia!
Badaczka teatru, dramaturżka, autorka scenariuszy teatralnych.
Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie oraz studiów doktoranckich w Instytucie Kultury Polskiej UW. Członkini projektów badawczo-naukowych HyPaTia oraz Dorman. Archiwum otwarte, prowadzonych w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.
W swojej pracy łączy perspektywę teoretyczną z praktyką teatralną. W latach 2011- 2015 dramaturżka Teatru Studio im. St. I. Witkiewicza w Warszawie. Od 2012 roku dramaturżka Teatru 21, w którym aktorami są osoby z zespołem Downa i autyzmem. Razem z grupą współtworzyła przełomowe spektakle …i my wszyscy. Odcinek 0, Statek miłości. Odcinek 1, Upadki. Odcinek 2, Klauni czyli o rodzinie czy ostatni performans Hamlet V, przygotowany dla Narodowego Starego Teatru w Krakowie i reinterpretacją Hamleta IV, głośnego spektaklu Andrzeja Wajdy z główną rolą Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej.
Współpracowała m.in. z Teatrem Dramatycznym, gdzie współtworzyła spektakle Per Gynt. Szkice z Dramatu Henryka Ibsena, Klub Polski, Córeczki, z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, TR Warszawa.
Autorka dramaturgii oraz współautorka scenariusza do spektaklu Ciało pedagogiczne w reż. Justyny Sobczyk. Współautorka dramatu Kalina o aktorce Kalinie Jędrusik (Teatr Polonia), dramatu Jak nie teraz to kiedy, jak nie my to kto, który ukazał się w antologii Transfer! Teksty dla teatru. Członkini Stowarzyszenia Pedagogów Teatru.
Dziennikarka Radia Merkury – Regionalnej Rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu. Absolwentka Wydziału Turystyki i Rekreacji na poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego.
Pracę w Radiu Merkury rozpoczęła w 1991 roku. Zajmuje się m.in. publicystyką społeczną (problemy ludzi niepełnosprawnych, bezdomnych, bezrobotnych, uzależnionych) i kulturalną (teatr, literatura, piosenka poetycka).
Uczestniczy i tworzy autorskie projekty animacyjno-edukacyjne, głównie w obrębie dzielnicy Dolne Miasto w Gdańsku w Kolonii Artystów – Dom Dolne Otwarte Miasto 2015 oraz w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Wraz z grupą dzieci z tej dzielnicy oraz Mikołajem Robertem Jurkowskim kuratorowała trzy wystawy znanych artystów: Mariusza Warasa, PIKASO oraz Petera Fussa.
Pracowała przy wielu warsztatach, projektach i festiwalach związanych ze sztuką współczesną- w ostatnim roku głównie w ośrodkach na Litwie oraz w Sokołowsku.
Absolwentka Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Obecnie studiuje Edukację Artystyczną ze specjalizacją Krytyka Sztuki na ASP w Gdańsku.
Psycholog, zdobywający aktualnie kwalifikacje psychoterapeutyczne w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej.
Na co dzień pracuje w Terenowym Komitecie Ochrony Praw Dziecka oraz w Dziennym Ośrodku Terapeutycznym dla Osób Dorosłych z MPD w Poznaniu.
Współautorka cyklu warsztatów z zakresu edukacji seksualnej dla nastolatków oraz dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną pt.: „Dojrzewanie, miłość, seks” oraz szkoleń dotyczących seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualna dla ich rodzin oraz opiekunów.
Psycholog, pedagog specjalny, doktorantka w Zakładzie Seksuologii Klinicznej i Społecznej w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Kwalifikacje psychoterapeutyczne zdobywa w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej. Aktualnie w trakcie procesu certyfikacyjnego w zakresie seksuologii klinicznej w Polskim Towarzystwie Seksuologicznym.
Współautorka cyklu warsztatów z zakresu edukacji seksualnej dla nastolatków oraz dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną pt.: „Dojrzewanie, miłość, seks” oraz szkoleń dotyczących seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualna dla ich rodzin oraz opiekunów.
Dziennikarka, specjalizuje się w wywiadzie, a ostatnio z pasją pracuje nad warsztatem reportera. Uważa, że słowa tworzą świat.
Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu i Polskiej Szkoły Reportażu. W latach 2000 – 2005 dziennikarka „Gazety Wyborczej” w Poznaniu, potem przez 8 lat związana z wydawnictwem branżowym w Warszawie.
Od trzech lat jako dziennikarka-freelancer współpracuje z różnymi tytułami. Interesują ją przede wszystkim tematy społeczne.
Mamy Was na zdjęciach!
Zespół kuratorski wystawy finałowej wchodzi na coraz wyższe obroty, a Marek Lapis szaleje z aparatem, żeby pokazać Wam proces dochodzenia do finału. Pokazywaliśmy już galerie związane ze spektaklami Teatru 21, a od dzisiaj możecie zobaczyć, jak przebiegały warsztaty fotograficzne z Łukaszem Cynalewskim, szefem działu foto w poznańskim oddziale Gazety Wyborczej. Ciekawi?
Zapraszamy do galerii! W najbliższym czasie kolejne niespodzianki!
Wszyscy jesteśmy ludźmi, więc musimy się liczyć z różnymi niedogodnościami i problemami. Często nie chodzi tylko i wyłącznie o zdrowie, czasem kłopoty techniczne, logistyczne.
Ostatnio informowaliśmy Was o przełożeniu szkolenia dla instruktorów z Justyną Lipko-Konieczną. Otóż znaleźliśmy nowy termin – 24 października w poznańskiej Galerii „Tak”, przy ul. Mielżyńskiego 27/29. Zapraszamy, zapisy tradycyjnie u Danieli (daniela@5zmyslow.pl)
Drugi termin, warsztatowy tym razem to zajęcia fotograficzne ze Sławomirem Tobisem, które miały się odbyć dzisiaj w „Otwartych drzwiach”. Niestety, pan Sławek się rozchorował i pracuje nad powrotem do formy. Niewykluczone, że spotkamy się z nim już w następną sobotę, ale poczekajcie jeszcze na potwierdzenie terminu…
Tymczasem – do zobaczenia!
Programując wydarzenia 5zmysłów. Tabu staramy się spełniać potrzeby i oczekiwania naszych partnerów. Do poprowadzenia zajęć zaprosimy psychologów, artystów i pedagogów działających aktywnie w środowisku osób niepełnosprawnych w Polsce i zagranicą. Chcemy sieciować środowiska: zarażać ludzi pomysłami, wymieniać się doświadczeniem, rozmawiać o problemach i wspólnie szukać rozwiązań. Założeniem spotkań jest zapoznanie instruktorów z alternatywnymi metodami pracy oraz wzbogacenie ich narzędzi terapii zajęciowej. Wszystkie szkolenia składać się będą z zajęć teoretycznych i praktycznych. Gospodarzami warsztatów będą ośrodki na terenie Konina, Poznania, Murowanej Gośliny i Międzychodu.
Terminy spotkań:
1. 24 października, g. 16.00-19.00, Galeria „Tak”, ul. Mielżyńskiego 27/29 Poznań.
Poza pułapkę języka. Dyskusja z udziałem Justyny Lipko-Koniecznej, dramaturżki Teatru 21
2. 26 października, g. 16.00-19.30, Fundacja im. dr Piotra Janaszka PODAJ DALEJ,
ul. Południowa 2A, Konin
Dostrzec i zrozumieć seksualność osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dyskusja i zajęcia praktyczne z udziałem seksuolożek: Zuzanny Borowiak oraz Dominiki Bartoszak
3. 3 listopada, g. 16.00-19.00, Goślińskie Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych, WTZ w Murowanej Goślinie, ul. Mściszewska 10.
USŁYSZEĆ MOŻLIWOŚCI. Muzykoterapia w pracy z osobami z niepełnosprawnościami. Warsztaty prowadzone przez Dominikę Dopierałę,
Na wszystkie szkolenia obowiązują zapisy pod adresem: daniela@5zmyslow.pl
Mieszka i pracuje w Poznaniu. Studiowała rejestrację filmową i telewizyjną w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie oraz fotografię na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W 2014 r obroniła dyplom w Pracowni Fotografii pod kierunkiem prof. Piotra Chojnackiego.
Obecnie jest związana z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu, w którym w 2015 roku rozpoczęła pracę jako asystentka w Katedrze Fotografii. Od 2014 roku prowadzi również Pracownię Fotografii w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, oraz współtworzy redakcję magazynu fotograficznego „Magenta Mag”. Laureatka Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko, Festiwalu TIFF w „Sekcji debiuty” oraz konkursu na realizację cyklu wystaw prezentowanych w 2016 roku w Galerii PF w Poznaniu. Jako fotograf zwraca szczególną uwagę na człowieka i jego otoczenie, wyznaje zasadę doświadczalności w fotografii.
Jak doskonale wiecie, efekty działań warsztatowych Projektu 5 zmysłów. Tabu zostaną zaprezentowane na wystawie finałowej. Ha, wystawa będzie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym z audiodeskrypcją i zapisem migowym.
Z projektami jest często tak, że najważniejszy jest sam proces dochodzenia do celu. Pokonywanie barier. Szukanie środków. Współpraca i wywalczone kompromisy. Nasi artyści dwoją się i troją, aby małe reportażowe dziełka dorównywały oczekiwaniom uczestników. Czy są to warsztaty fotograficzne czy radiowe, mnóstwo włożonej pracy nie idzie na marne. To, że będzie nam dane zobaczyć efekt finalny, to jedno. Ale historie, które kryją się za kolejnymi projektami to drugie.
Powstał film pod kierunkiem Rafała Jerzaka, z prowadzonych przez niego warsztatów. Swoje zajęcia z sukcesami ukończyli m. in. Łukasz Cynalewski czy Adrian Wykrota. Instruktorzy też nie mogli narzekać na brak wrażeń, szczególnie po szaleństwach muzykoterapii Ireneusza Lesickiego…
A to przecież jeszcze nawet nie połowa Projektu! Bądźcie z nami do końca!
Do tej pory większość warsztatów miała nacechowanie wizualne, o co dbali nasi fotografowie. Powoli napływają do nas prace uczestników i wystawa finałowa nabiera jakby kształtu… ALE!
W tym tygodniu zajęcia fotograficzne prowadzą Michał Sita (w Kościanie), Kamil Wnuk (we Wrześni) oraz Sławomir Tobis (w Poznaniu). Poza tym, dołączamy kolejny zmysł – SŁUCH.
Wanda Wasilewska wyzdrowiała i rusza z warsztatami radiowymi w Mosinie. Ponadto, duet Blanka Rylewicz i Asia Kobryńska zrobią jej konkurencję w Drzązgowie.
Trzymamy kciuki za uczestników. Czekamy na cudowne historie, słuchowiska i kolejne zdjęcia!
Adiunkt na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, doktor sztuki w zakresie fotografii, członek Związku Polskich Artystów Fotografików.
Fotograf, pedagog oraz kurator projektów i wystaw fotograficznych. Autor 18 wystaw autorskich i uczestnik ponad 20 wystaw zbiorowych. Zajmuje się naukowo zastosowaniem fotografii w arteterapii.
Nie mogliśmy wymarzyć sobie lepszego startu Projektu 5 zmysłów. Tabu niż dwa spektakle Teatru 21. Pod wodzą trzech Justyn aktorzy z zespołem Downa zabrali nas w niesamowitą podróż po temacie pieniędzy oraz do mieszkania treningowego.
Ktokolwiek był razem z nami w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu na Sali Wielkiej 22 i 24 września, ten z pewnością ponownie zacznie chichotać na widok zdjęć Marka Lapisa. Są sceny wycieczki motorami, jest gwiazdorski Piotr Swend, lądowanie na księżycu pożycia małżeńskiego… Zapraszamy do naszej galerii.
I pamiętajcie dać lajka Markowi! Zaskoczy nas jeszcze wielokrotnie podczas tej edycji Projektu swoimi zdjęciami.
Clue Projektu 5 zmysłów, czyli warsztaty dla niepełnosprawnych trwają w najlepsze. Tegoroczny idiom – TABU – staje się pretekstem do kolejnych działań reporterskich. W tym tygodniu szczególnie aktywni byli nasi artyści fotografowie, ale nie zapominamy o radiu. Na pisanie przyjdzie jeszcze czas.
Swoje warsztaty z fotografią zakończyli już Łukasz Cynalewski (w ISKRZE w Poznaniu) oraz Adrian Wykrota w Dusznikach. Uczestnicy poznali tajniki produkcji zdjęć, specyfikę działania poszczególnych aparatów i wykonali własne zdjęcia, m. in. cudowne portrety i samodzielnie poddali je obróbce graficznej. Na efekty poczekacie do wystawy finałowej, ale… jest na co czekać!
Do jutra (7.10) trwają drugie już warsztaty Rafała Jerzaka z kamerą w Międzychodzie. Tego samego dnia zakończy swój pierwszy warsztat radiowy w Swarzędzu dziennikarka Radia Merkury Wanda Wasilewska.
Już w przyszłym tygodniu zajęcia z fotografami, m. in. Michałem Sitą, Kamilem Wnukiem czy Sławomirem Tobisem. W dodatku zadziałają radiowcy – ponownie Wanda Wasilewska oraz duet Blanka Rylewicz oraz Joanna Kobryńska.
Bądźcie z nami! Nie boimy się mówić! Ani fotografować, pisać…
Absolwentka pedagogiki specjalnej i wczesnego wspomagania rozwoju dziecka na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, współprowadzi warsztaty artystyczne w Centrum Kultury Zamek, na co dzień pracuje z chłopcem z zespołem Aspergera. Interesuje się podróżami.
W ramach Projektu 5 zmysłów. Tabu poprowadzi warsztaty z autoreportażu w Rokietnicy.
Absolwentka wzornictwa na Uniwersytecie Artystycznym, studentka Edukacji Artystycznej, prowadzi autorskie warsztaty artystyczne dla dzieci, między innymi w Centrum Kultury Zamek, projektantka gier edukacyjnych – Kilocki i zabawek dla dzieci – Wywrotka, interesuje się edukacją alternatywną.
W poniedziałek Zuza i Tomek, czyli producentka i jeden z koordynatorów Projektu 5 zmysłów. Tabu odwiedzili Weronikę Szymańską w Telewizji WTK. Podczas Poranka WTK rozmawiali o początku Tabu, ofercie warsztatowej oraz barierach, które staramy się przełamać.
Czy dla Projektu 5 zmysłów. Tabu są jakieś bariery nie do pokonania? Przekonajcie się sami:
http://wtkplay.pl/video-id-27949-projekt_5_zmyslow
Urodzony w 1985 roku w Poznaniu, fotograf dokumentalista. Absolwent fotografii na ITF (Institut Tvůrčí Fotografie PFP SU), Opava, Czechy – 2009 i antropologii kulturowej na UAM w Poznaniu – 2011, najważniejsze cykle
fotograficzne realizował w Sudanie, Iraku, Turcji, Polsce i Finlandii, publikowane w książkach i magazynach.
Kurator wystaw m.in w ramach Biennale Fotografii w Poznaniu i TIFF festiwalu we Wrocławiu, laureat nagrody Izabella za album archiwalnych fotografii z poznańskiego ogrodu zoologicznego; Wiesław Rakowski, Fotografie 1924-1939.www.michalsita.com
Poprowadzi warsztaty dla niepełnosprawnych z fotografii.
Rocznik 1976. Absolwent politologii na UAM. Wychował się wśród aparatów fotograficznych, statywów i albumów. Jest synem Brunona Cynalewskiego – fotografika. Fotografią prasową zajął się podczas studiów. Robił zdjęcia dla „Głosu Wielkopolskiego”, by w 2002 przejść do „Gazety Wyborczej”, gdzie do tej pory szefuje działowi foto. Laureat wielu konkursów fotografii prasowej, m. in. Grand Press Photo, BZWBK Press Foto i Journalist Award. Realizuje też krótkie filmy, głównie dla „Gazety Wyborczej”. Od kilku lat fotografuje poznaniaków na ulicach rodzinnego miasta, a zdjęcia publikuje na fotoblogu cynalewski.pl. Mimo 20 lat pracy w zawodzie fotografa prasowego ciągle czeka na swoje najlepsze zdjęcie.
Muzyk i muzykoterapeuta. Absolwentka studiów licencjackich w katedrze fortepianu w Royal College of Music oraz studiów magisterskich w Nordoff-Robbins Music Therapy Centre w Londynie, Wielka Brytania. Realizuje zajęcia dla studentów specjalności muzykoterapia na Akademii Muzycznej w Katowicach.
Jest autorką publikacji z zakresu muzykoterapii, prelegentem konferencji, prowadzi warsztaty dla muzyków, muzykoterapeutów i profesjonalistów z dziedzin pokrewnych. Posiada doświadczenie w pracy różnymi populacjami: osobami z chorobami neurologicznymi i urazami powypadkowymi, dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością sprzężoną oraz osobami z problemami ze zdrowiem psychicznym. Założycielka i prezes Fundacji Nordoff Robbins Polska.
Podczas Projektu 5 zmysłów. Tabu poprowadzi warsztat: USŁYSZEĆ MOŻLIWOŚCI. Muzykoterapia w pracy z osobami z niepełnosprawnościami.
Poprowadzi szkolenie dla instruktorów z Muzykoterapii, przewodniczący sekcji muzykoterapii Stowarzyszenia Autoterapeutów Polskich ”Kajros”, certyfikowany arteterapeuta w zakresie muzykoterapii oraz dramaterapii. Pedagog specjalny, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia terapeutyczno-rehabilitacyjnego ASTER. Pracuje z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością fizyczną oraz intelektualną. Wykładowca na UAM oraz w Wyższej Szkole Kadr dla Europy. Prowadzi turnusy rehabilitacyjne dla dzieci i dorosłych niepełnosprawnych, warsztaty i szkolenia w ramach europejskich projektów, a także w ramach projektów wspieranych przez PFRON.
Twórca autorskiego programu z zakresu muzykoterapii i arteterapii dla seniorów „Aktywne zajęcia dla seniorów” oraz „Aktywni seniorzy”. Zafascynowany muzykoterapią aktywną i jej wpływem na rehabilitację fizyczną i psychiczną. Z wielką pasją i zaangażowaniem występuje jako konferansjer imprez dla dzieci, przeglądów artystycznych osób niepełnosprawnych i festiwali muzycznych. W wolnych chwilach maluje obrazy.
Dziennikarka radiowa i telewizyjna. W radiowej Trójce stworzyła audycję „Dzieci wiedzą lepiej”. Autorka książek dla dzieci, a także scenariuszy spektakli teatralnych. Ambasadorka Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom, a także Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla dzieci.
Reżyser, operator, absolwent PWSFTv i T w Łodzi.
Zrealizował wiele filmów dokumentalnych min: „Dom „, „Zajarzyć Jarzynę”, „Tschuss DDR” i wiele innych.
Wyreżyserował „3 km do Raju”, „Afryka”.
Współpracował z takimi twórcami jak: „Adam Sikora, Bartek Konopka, Łukasz Barczyk, Eugeniusz Korin,Bogusław Wołoszański i inni.
Podróżnik – miał okazję być prawie na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Australii, obecnie szykuję się na podróż do Bangladeszu.
Artysta wizualny, performer, trickster; dzialający pomiędzy definicjami, tworzy instalacje, video-art, rysuje, prowadzi warsztaty. Dyplom w zakresie Działań Multimedialnych na Politechnice Radomskiej (obecnie Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny) uzyskał w roku 2006. W latach 2005-2010 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny); dyplom z fotografii u prof. UAP dr hab. Piotra Chojnackiego oraz aneks z rzeźby i działań przestrzennych u prof. zw. Jana Berdyszaka, prof. zw. Marcina Berdyszaka. Był asystentem w IV Pracowni Fotografii na Wydziale Komunikacji Multimedialnej poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego w latach 2009-2011.
Obecnie doktorant w Pracowni Działań Twórczych w Przestrzeni Społecznej Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także prowadzący zajęcia na kierunku: Media Interaktywne i Widowiska na Wydziale Filologi Polskiej i Klasycznej UAM. A także nauczyciel w Gimnazjum nr 12 im. Jacka Kuronia w Poznaniu prowadząc autorski program nauczania: „Klasa artystyczna z kierunkiem Nowe Media”.
Dziennikarz niezależny, pisarz, trener interpersonalny rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Autor książek „Chodziło o miłość” i „Świadek”. Publikował w magazynach: „Duży Format”, „Coaching”, „Przekrój”, „Sens”, „Wysokie Obcasy”, „Wprost”, „Zwierciadło”, „Vege” i innych. Autor bloga www.erient.info
Pracował m.in. jako redaktor, sekretarz redakcji, wykładowca, doradca zawodowy osób niepełnosprawnych intelektualnie, prezenter radiowy, lektor, barman i mim. Wierzy w miłość, zazwyczaj. W podróżach najbardziej lubi wszystko.
Marek Lapis, rocznik 1968, mieszka w Koziegłowach koło Poznania. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażem i szeroko pojętą fotografią społeczną.
Laureat prestiżowych konkursów fotograficznych m.in.: Black & White Spider Awards 2015, International Photography Awards 2013 Los Angeles, PX3 Paris 2015 i 2016. Grand Press Photo 2008,2015 i 2016, Moscow International Foto Awards2016, Leica Street Photo, BZ WBK PRESS FOTO, National Geographic Polska, Projekt Przetwórnia, Kreatywna Kultura. Uczestnik prestiżowych warsztatów: Magnum Photos oraz Ryszard Horowitz Workshop: Art and Computers – Expanding Imagination. Publikacje w większości polskich czasopism oraz tygodników opinii (Wprost, Polityka, Newsweek, Przekrój) oraz w mediach zagranicznych m.in.: Time, Focus, Le Figaro, The Sunday Telegraph, Reuters.
Wykładowca fotografii w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa oraz w Wielkopolskiej Szkole Fotografii. Wykładowca międzynarodowych warsztatów fotograficznych dla osób upośledzonych intelektualnie w roku 2013 i 2015 oraz pomysłodawca i twórca autorskiego programu warsztatów dla osób niesłyszących, który obecnie realizuje w Towarzystwie Osób Niesłyszących TON w Poznaniu. Do 1996 roku etatowy fotoreporter tygodnika WPROST, później praca we własnej Agencji Fotograficznej ARTMEDIA. Od 2000 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM. Fotografuje środowiska niszowe, wyalienowane z ogólnie pojmowanego społeczeństwa. W fotografii interesuję go przede wszystkim Człowiek i jego Emocje. Fotografując innych, poznaję coraz bardziej siebie. Fotografia dla niego jest po pierwsze Pasją, a po drugie profesją.
Adrian Wykrota | www.adrianwykrota.com
Członek ZPAF. Fotoreporter Głosu Wielkopolskiego. Z wykształcenia filolog angielski oraz kulturoznawca (specjalizacja medioznawstwo). Autor bloga o fotografii dokumentalnej i reportażu „Co z tą fotografią”. Uczestnik prestiżowych warsztatów agencji Magnum Photos. Wybrany przez Magnum Photos jednym z 30 najlepszych fotografów młodego pokolenia na świecie.
Laureat konkursów fotograficznych: Top 30 under 30 Magnum Photos, IPA, Grand Press Photo, BZWBK Press Photo, Lumix Festival, Leica Street Photo, Wielkopolska Press Photo. Wystawiał swoje prace w Polsce, Niemczech, Anglii, Litwie, Bangladeszu. Laureat stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego i stypendium dla młodych twórców poznańskiego środowiska artystycznego Urzędu Miasta Poznania.
Kuratorka, dyrektorka Galerii TAK w Poznaniu, badaczka artbrut/outsuder art
Od wielu lat interesuje się zjawiskiem art brut /outsider art w sztuce, prowadzi poszukiwania, spotyka się z outsiderami, tworzy wystawy, m.in. pierwsze wystawy polskiego art brut /outsider art poza granicami kraju i też pierwsze w Polsce wystawy światowej sławy outsiderów.
W 2011 roku wydała publikację dotyczącą europejskiego art brut, pt. „Kochany Ptaku Kruku”/„Mr. Raven, My Love Bird”, współpracując z europejskimi placówkami outsider art /stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego/. W 2012 roku zrealizowała międzynarodowy projekt „Timelessness_ art brut/outsider art” /stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego/. Obecnie realizuje projekt „Czarna Bandera / outsider art” w Galerii TAK, współfinansowany przez Wydział Kultury Miasta Poznania.
Pedagożka teatru, pedagożka, absolwentka kierunku wiedza o teatrze, stypendystka GFPS oraz DAAD. Od 11 lat tworzy i rozwija teatr z osobami z zespołem Downa i autyzmem- Teatru 21. Od 10 lat związana z Instytutem Teatralnym w Warszawie, gdzie rozwijała od podstaw ideę pedagogiki teatru. Należy do grupy kuratorskiej programu “Więcej niż teatr” w ramach programu Wrocław-Europejska Stolica Kultury 2016, dotyczącego sztuki performatywnej włączającej osoby z niepełnosprawnością.
Prowadzi zajęcia w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Współzałożycielka Stowarzyszenia Pedagogów Teatru.
Poza Teatrem 21 zrealizowała spektakle dla dzieci: „Teatralny Plac Zabaw Jana Dormana” w Instytucie Teatralnym w Warszawie (2012 r.), spektakl „Ojczyzna” w Teatrze Polskim w Poznaniu (2016 r.), spektakl „Ciało Pedagogiczne”, w którym na scenie stanęli warszawscy nauczyciele. Absolwentka Szkoły Liderów programów Laboratorium Innowacji Liderskich oraz Dwa sektory jedna wizja.
aktorka, animatorka ruchu, pedagożka teatru. Absolwentka animacji kultury oraz dwuletniego Instruktorskiego Kursu Kwalifikacyjnego – Teatr. Przez lata związana była z Teatrem Węgajty. Współpracowała z tancerką i choreografką Adalisą Menghini (TanzFabrik/ Berlin) oraz z Centre of Performing Art, gdzie odbyła roczną rezydencję w Narodowym Teatrze Lalkowym /Teatri Kombetar i Kukullave w Tiranie. Autorka ruchu scenicznego oraz warsztatów teatralnych i tanecznych (CI). Współpracuje m.in z Teatrem Studio w Warszawie, Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Instytutem Teatralnym i Towarzystwem Inicjatyw Twórczych „ę”. Obecnie pracuje w Teatrze 21.
Zaangażowana w Projekt 5 zmysłów od 2014 roku. Podczas Tabu poprowadzi warsztat dotyczący wykorzystania technik teatralnych i dramy podczas terapii zajęciowej.
(fot. Tomaz Michalczewski)
Każdy z naszych idiomów poruszał istotny problem w sprawie wyrównywania szans niepełnosprawnych w dostępie do życia kulturalnego i społecznego. Poruszaliśmy już m. in. kwestię audiodekrypcji, ekspresji czy dystansu. Czas na tematy TABU.
W dzisiejszym, nowoczesnym świecie, wystarczy dostęp do internetu, żeby zrobić kurs fizyki kwantowej, poznawać ludzi zza oceanu czy szastać forsą na giełdzie. Wydawać by się mogło, że widzieliśmy już wszystko. Tymczasem niekoniecznie.
Co wiemy o seksualności niepełnosprawnych? Co mówią oni na temat dyskryminującej ich infrastruktury miasta czy gospodarki? Jak trudno wciąż jest im znaleźć pracę?
Projekt 5 zmysłów. Tabu oddaje im głos. Chcemy poznać ich poglądy, doświadczenia. Chcemy razem zwiększać świadomość społeczną. Przykujemy uwagę mediów do problemów do tej pory przemilczanych i niewygodnych.
Nie boimy się mówić!
Pierwsze szkolenia dla instruktorów za nami. W Galerii „Tak” odbyły się warsztaty o pieniądzach w teatrze i jednocześnie wstęp do „Upadków” z Justyną Sobczyk oraz zajęcia dotyczące ART BRUTU z Małgorzatą Szaefer.
Niestety trzecie szkolenie – w sobotę 24 września zostało odwołane. Przepraszamy! Z przyczyn od nas niezależnych, Justyna Lipko-Konieczna spotka się z instruktorami w terminie późniejszym, o którym poinformujemy na stronie oraz fan page’u na Facebooku. Śledźcie koniecznie!
Cóż to było za otwarcie! Z hukiem o forsie, hajsie, kasiorze, sałacie i niebanalnych pieniądzach opowiedzieli nam aktorzy Teatru 21 w spektaklu „Upadki. Odcinek 2”. Działo się, działo! Tańce, śpiewy, wzruszenia i niesamowity humor. Nagradzany w Europie Teatr 21 zabrał nas do świata finansjery, zabawił komedią obyczajową i popisami cyrkowymi a wszystko to w niezwykle świadomej, refleksyjnej rozrywkowej formie.
Po spektaklu udało nam się spotkać z naszymi twórcami, którzy nieustannie zachwycali swoją otwartością, bezpretensjonalnością oraz solidną dawką wzruszeń. Przy okazji rozmowy o samej pracy w Teatrze 21, kilku przezabawnych historiach i kłopotach z finansowaniem, aktorzy bardzo gorąco zachęcali do przybycia na „Klaunów. Odcinek 3”, którzy już dzisiaj na scenie Sali Wielkiej CK Zamek. Nie może Was tam zabraknąć!
24 września, godz. 19, Sala Wielka CK Zamek – Klauni, czyli o rodzinie. Odcinek 3.
bilety: 15zł, ulgowe 10zł dostępne w kasach biletowych Centrum Kultury Zamek (ostatnie sztuki!)
Na początku była… Fotografia. A ściślej – warsztaty fotograficzne z Rafałem Jerzakiem w Murowanej Goślinie. W miniony poniedziałek i wtorek odbyły się niejako cichaczem, przed oficjalnym rozpoczęciem Projektu. Na efekty poczekajcie, warto! Pokażemy je nie tylko na wystawie finałowej (29 listopada!), ale niedługo możecie się spodziewać zajawek na naszej stronie.
Oficjalnie rozpoczęliśmy w CK Zamek, spektaklem Teatru 21 („Upadki. Odcinek 2”), ale… ponownie dzień wcześniej z instruktorami spotkała się Justyna Sobczyk. Rozmowa o finansowaniu teatrów oraz niepełnosprawnych odbyła się w Galerii „Tak” w Poznaniu. Było to jednocześnie przygotowanie do „Upadków”.
Przed samym spektaklem instruktorzy spotkali się jeszcze z Małgorzatą Szaefer, również w Galerii „Tak”. Tym razem warsztaty dotyczyły ART BRUTU.
I to nie były falstarty, a najlepsze przygotowanie pod start Tabu, jakie mogliśmy sobie wymarzyć. Do zobaczenia!