WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Zaczynamy z wysokiego T. T jak Teatr 21, który 22 oraz 24 września w Sali Wielkiej CK Zamek, na samym początku Projektu zaprezentuje dwa odcinki swojego teatralnego serialu. To jedyny w Polsce instytucjonalny teatr tworzony przez profesjonalnych aktorów z wadami wrodzonymi – teatr o którym głośno jest w ostatnich latach nie tylko w Polsce, grupa święci też triumfy na scenach i festiwalach europejskich. Zrodził się z warsztatów prowadzonych przez Justynę Sobczyk w Zespole Społecznych Szkół specjalnych „Dać szansę” w Warszawie. Jego zespół to aktorzy z zespołem Downa oraz autyzmem, a przy tym absolwenci i uczniowie Szkoły „Dać szansę”.

Upadki to druga część trylogii. Każda z części ‘serialu’ stanowi osobną, samodzielną całość, każda opowiada o realizowaniu jednego z marzeń grupy bezrobotnych aktorów. Pierwsza – o egzotycznej podróży ‘do źródła’, w drugiej „akcja rozgrywa się w hotelu w dalekiej Mongolii. Aktorzy zdobyli pieniądze na wycieczkę all inclusive. Ekskluzywny hotel ma ofertę dla osób z dodatkowym chromosomem. Co spotka aktorów? Czy cena luksusu nie okaże się zbyt wysoka?” To spektakl pełen niespodzianek, odważnych pytań i zaskakujących point, doskonale wpisujący się w tegoroczny idiom – Tabu.

Klauni, czyli o rodzinie. Odcinek 3 to nowe wyzwanie. Tym razem spotykamy bohaterów w mieszkaniu treningowym. To ostatnia pozycja z listy życzeń – rodzina. Spektakl nawiązuje do tradycji cyrku, w którym jeszcze na początku XX w. prezentowano wszelaką ‘odmienność’. Pokazy miały charakter teatralnego show i cieszyły się ogromną popularnością. Jak od tego czasu zmieniła się obecność osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni publicznej? Czy znaleźliśmy już sposób na integrację?

CK Zamek, Sala Wielka:

22 września, godz. 19 – Upadki. Odcinek 2, Teatr 21, reż. Justyna Sobczyk

24 września, godz. 19 – Klauni, czyli o rodzinie. Odcinek 3, Teatr 21, reż. Justyna Sobczyk

Bilety w cenie 10/15zł dostępne w kasie Centrum Kultury Zamek w Poznaniu

Współorganizatorem pokazów jest Centrum Kultury Zamek w Poznaniu; spektakle są częścią cyklu teatralnego Teatr Powszechny.